ساخت و راه‎ اندازی واحد فرآورش مرکزی میدان آزادگان جنوبی (‎CTEP)

ساخت و راه‎ اندازی واحد فرآورش مرکزی میدان آزادگان جنوبی (‎CTEP)
پس از واگذاری مدیریت طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی (MC) به پتروپارس، قرارداد ساخت و راه ‎اندازی واحد فرآورش مرکزی این میدان نیز در قالب قرارداد EPCC، میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت پتروپارس امضا شد.
 

مرکز فرآورش یا CTEP وظیفه جداسازی گاز، آب، نمک و دیگر مواد موجود از نفت خام را برعهده دارد و وجود آن نقش بسیار مهمی در توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و افزایش برداشت از آن خواهد داشت.

ظرفيت پیش بینی شده در اين واحد 320 هزار بشكه در روز و سقف مالی در نظر گرفته شده برای اجرای آن ۲۸۰ میلیون یورو است که شامل انجام خدمات مهندسي، تامين كالا و تجهيزات، انجام كارهاي ساختمان، نصب و راهاندازي و ساير خدمات می‌شود.

میدان مشترک آزادگان جنوبی در مجاورت مرز عراق و حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد.

به منظور اجراي پروژه واحد فرآورش مرکزي (CTEP) در فاز اول توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، نفت و گاز از مجموعه چاه‌ ها به واسطه ۱۰ واحد جمع آوری مرکزی (Manifold) و واحدهای تفکیک گاز از نفت (GOSP) شمالی و جنوبی جمع آوری و به واحد فرآورش مرکزی انتقال می یابد.

در واحد فراورش مرکزی، آب و نمک و رسوبات از نفت خام جدا شده، فشار بخار (RVP) و سطح سولفور (H2S) آن به منظور دسترسی به مشخصات نفت صادراتی تنظیم و سپس نفت خام تولید شده به تلمبه خانه تقویتی غرب کارون منتقل می شود. گاز استحصالی نیز فشرده شده و پس از نمکزدایی به کارخانه گاز مایع 3200 (NGL 3200) انتقال می یابد، آب های حاصل از این فرآیندها نیز به چاه های دفع آب (Disposal wells) تزریق می شوند، ظرفيت اين پالايشگاه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ ميليون فوت مکعب گاز در روز است.

احجام براوردي اصلي طرح شامل (۳۸۰۰۰ متر مکعب بتن ریزی، ۱۲۰۰۰ تن سازه های فلزی، ۶۰۰۰ تن نصب تجهیزات، ۶۵۰۰۰۰ اینچ قطر لوله کشی، ۱۳۰۰۰ متر مربع مساحت ساختمان و حدود ۸۰۰ کیلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق) است.

 

دفتر مرکزی


  • بوشهر-بندر کنگان-خیابان ساحلی،جنب گمرک قدیم،ساختمان POMC
  • تهران، سعادت‌آباد، بلوار فرهنگ‌، نبش کوچه عرفان‌، ساختمان اصلی پتروپارس، طبقه همکف
  • 021294410000
  • info@pomcak.com

ساعت کاری


شنبه
16:00 - 07:00
یکشنبه
16:00 - 07:00
دوشنبه
16:00 - 07:00
سه شنبه
16:00 - 07:00
چهارشنبه
16:00 - 07:00
پنج شنبه
16:00 - 07:00

تمام حقوق برای شرکت مدیریت و بهره برداری پتروپارس آریاکیش محفوظ است.